Ana içeriğe atla

Yeni Başlayanlar İçin 41 Maddede Twitter Kılavuzu


 Başlangıç

1.      Geçerli bir e-mailiniz olmalı. Gmail, yahoo, ymail, hotmail vb. olmak zorunda değil tüm şirket, organizasyon vb. e-mailleri de geçerli.
2.      https://twitter.com web sitesine girin.
3.      İngilizce bilmiyorsanız ya da biliyor ama kullanmak istemiyorsanız, sağ üst köşede “Language” (:Dil) seçeneğinden Türkçeyi seçin.4.      Twitter’a Kaydol (:Sign Up for Twitter) penceresinde
4.1.   Adınızı ve Soyadınızı girin.
4.2.   E-mailinizi girin.
4.3.   Bir şifre belirleyin. İçinde rakam ve harflerin bir arada olmasına özen gösterin.
5.      E-mailinize gelen “doğrulamayı” teyit edin.
6.      Twitter hesabınızı kapatmak istiyorsanız, sağ üstten Ayarlar (:Setting)’de Hesabınız (:Account)’ta en alttaki “Hesabımı kapat” (:Deacvtivate my account”)’ı tıklamanız yeterli. Ancak unutmayın twitter hesabınızı kapattığınızda aynı e-maille tekrar twitter hesabı açamazsınız.
7.      Twitter’a bundan böyle “Giriş Yap” (:Sign In) penceresinde
7.1.   E-mailinizi
7.2.   Şifrenizi yazarak girin.
8.      “Giriş Yap” (:Sign In) penceresinin hemen altında “Beni hatırla” (:Remember me) kutusu var.
8.1.   Tıklarsanız açtığınız laptop, ipad, pc vb. de sonraki girişlerinizde email ve şifre istemeden sizi doğrudan Twitter hesabınıza yönlendirir.
8.2.   Ancak, bu durumda sizin dışınızdaki insanların da laptop, ipad, pc vb. araçlarınızda doğrudan Twitter hesabınıza yönleneceklerini unutmayın. Özellikle iş yerlerinde.
9.      Hesaptan her çıkışta sağ üstte Çıkış (:Sign Out)’u tıklamayı unutmayın.
10.  Twitter hesabınıza ilk girdiğinizde
10.1.                   “Ayarlar” (:Setting)’e girin
10.2.                   Hesap (Account)’ta
10.2.1. Kullanıcı Adı (:Username) girin. Adınız Soyadınız dışında bir kavram bir lakap vb. olabilir. Ne isterseniz (küfür-ırkçı söylem dışında) yazabilirsiniz. Boş da bırakabilirsin. Bir şey yazarsanız hesabınız bu yazdığınız ve adınız-soyadınızla birlikte, yazmazsanız sadece adınız-soyadınız ile yer alır.
10.2.2. E-Posta (E-mail) kısmında “Beni bu e-mailimle bulsunlar” (:Let others find me by my email address)’i tıklarsanız. E-mail ile araştırmalarda (:Search) e-mailinizden de bulunabilirsiniz.
10.2.3. Dil (:Language) seçeneğinden dil seçimi yapın.
10.2.4. Zaman Dilimi (:Time Zone)’da “(GMT+02.00) İstanbul”u seçin.
10.2.5. Tweet Konumu (:Twitter Location)’ı tıklarsanız, hesabınıza bir şey yazdığınızda şehir/ülke lokasyon da görünür.
10.2.6. Tweet Medya İçeriği’i tıklarsanız, karşı tarafı atacağınız medya için uyarmış olursunuz.
10.2.7. Tweet Gizliği (:Tweet Privacy)’de “Tweet’lerimi korumaya al” (:Protect my Tweets) kutusunu işaretlerseniz. Tweetlerinizi sadece sizing onayladıklarınız görür. Başkaları görmez.
10.2.8. HTTPS sadece (HTTPS Only)’de “Her zaman HTTPS kullan” (:Always use HTTPS)’ı işaretlerseniz, olanaklı olan heryerde güvenli bağlantı kullanmış olursunuz.
10.2.9. Ülke (:Country)’den Turkiye (Turkey)’i seçin.
10.2.10.                     En alttaki “Değişiklikleri Kaydet” (:Save changes) ile yaptıklarınızı kaydedin.
10.3.                   Şifre (:Password)’de şifrenizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
10.4.                   Mobil Telefon (Mobile)’da cep telefonunuzda da twitter hesabınızı görmek istiyorsanız ilgili programı yükleyin.
10.5.                   Bildirimler (Notifications)’da Twitter’dan hangi durumlarda email gelmesini istiyorsanız o kutuyu işaretleyin.
10.6.                   Profil (:Profile)’dan
10.6.1. Kayıtlı fotoğraflarınızdan birini seçerek fotoğrafınızı koyun.
10.6.2. İsim (:Name)’de adınızı soyadınızı yazın.
10.6.3. Konum (:Location)’da şehir/ülke seçin.
10.6.4. “Web Sitesi”nde ( varsa) isterseniz  web sitenizin linkini yazabilirsiniz.
10.6.5. Kişisel Bilgiler (:Bio)’da isterseniz kendiniz hakkında kısa bir bilgi yazabilirsiniz. (en fazla 160 karakter)
10.6.6. Facebook’ı işaretlerseniz ve bir facebook hesabınız varsa,  tweet’leriniz facebook hesabınızda da otomatik yer alır.
10.6.7. En alttaki “Değişiklikleri Kaydet” (:Save changes) ile yaptıklarınızı kaydedin.
10.7.                   Tasarım (:Design)’da arka fon türü ve renkleri vb. seçebilirsiniz. En alttaki “Değişiklikleri Kaydet” (:Save changes) ile yaptıklarınızı kaydedin.
10.8.                   Uygulamalar (Apps)’tan istediğiniz uygulamaları ekleyin.Tweet Dünyasındasınız

11.  Twitter, en genel tanımıyla sizin “Takip ettikleriniz” (:Following) ve sizi Takip edenler (:Follower)’la iletişim kurmanızdır.
12.  Hesabınıza ilk girdiğinizde size Kimi Takip Etmeli (Who To Follow) diye takip edebileceğiniz hesaplar önerilir. Bunlar arasından bazılarını seçerek takip etmeye başlayabilirsiniz.
13.  Sağ üstte “Ara” (:Search)’ten de dilediğiniz ismi/e-maili araştırarak varsa hesabına ulaşıp takip edebilirsiniz.
14.  Takip etmek için hesabına girdiğiniz kişinin profilinde “Takip Et” (:Follow)’ı  tıklamanız yeterli.
15.  Takip etmekten vazgeçmek için ise aynı yerde “Takip ediliyor” (:Following)’in üstüne tıkladığınızda “Takip Etme” (Unfollow) çıkar ve takip etmemeye başlarsınız.
16.  Birinin sizi takip etmesi için sizin bir şey yapmanız gerekmiyor. Sizi takip etmek isteyen sizin profilinize girerek aynı işleri yapar.
17.   Eğer “Ayarlar” (:Setting)’de Hesap (:Account)’ta Tweet Gizliği (:Tweet Privacy)’de “Tweet’lerimi korumaya al” (:Protect my Tweets) kutusunu işaretlediyseniz, sizin onayınız gerekir. işaretlemediyseniz doğrudan isteye size takibe başlar.
18.  Sizi takip edenin hesabına girdiğinizde adının yanında “Seni takip ediyor” (:Follows you) yazar.
19.  Sizi takip edenin takip etmesini istemiyorsanız, ya “Takipçiler” (:Followers)’dan ya doğrudan hesabına girerek sağda bulunan işaretten “… adlı kişiyi engelle” (:Block @...)’ı işaretlemeniz yeterli.
20.  Twitter’da düşündüklerinizi duygularınız tepkilerinizi ya da ne yazmak istiyorsanız yazmanıza ve paylaşmanıza “Tweet” deniyor.
21.  “Yeni Tweet Oluştur” (:Compose new tweet)’a 140 karakteri geçmemek koşuluyla düşündüklerinizi duygularınız tepkilerinizi ya da ne yazmak istiyorsanız yazıp, “Tweet” i işaretlemeniz yeterli. Sizi takip edenler anında görecektir.
22.  Başkalarının tweetlerini de tweet’in altındaki Retweetle (:Retweet)’i tıklayarak kendi takipçilerinizin görmesini sağlayabilirsiniz. Buna Retweet kısaca da RT deniyor.
23.  Ayrıca başkalarının tweetlerini de tweet’in altındaki Favoriler Ekle (:Favorite)’i tıklayarak favorilerinize ekleyebilirsiniz.
24.  Başkalarının tweetlerini de tweet’in altındaki Cevapla (:Reply)’i tıklayarak cevaben bir şeyler de yazabilirsiniz. Bu durumda sadece o ve onun takipçileri görür cevabı. Hem cevap yazman hem de kendi takipçileriniz de görsün isterseniz, cevapla dedikten sonra @ile başlayan hesap isminin önüne bir işaret koymanız, bir şey yazmanız gerekir.
25.  Birine cevaben yazılmış bir tweet’te “Aç” (:Open)’ı tıklayarak neye karşılık yazıldığını görebilirsiniz.
26.  İstediğiniz zaman yazdıklarınızı silebilirsiniz. Ancak takipçileriniz görmüş ve okumuş olacak unutmayın. Bir şey atmadan önce özen gösterin.
27.   Twitter’da fotoğraf ya da link de paylaşabilirsiniz. Link tiwtter’ca kısaltılarak yayımlanır.
28.  Siz takip ettiklerinizin tweet’lerini sağdaki panodan saatine göre akar bir durumda görebileceksiniz. Ama isterseniz istediğiniz hesaba girerek geçmiş tweet’lerini de görebilirsiniz.
29.  Sol üstte fotoğrafınızın altında “Tweet”lerinizden tüm yazdıklarınızı “Takip ettikleriniz” (:Following)’den kimleri takip ettiğinizi, “Takipçileriniz” (:Followers)tan sizleri kimlerin takip ettiğini liste olarak da görebilirsiniz.
30.  Sol en üstte “Ana Sayfa” (:Home)’ı tıklayarak panonuza dönebilirsiniz.
31.  “Bağlan” (:Connect)’i tıklayarak sizi takip etmeye başlayanları, size cevaben tweet atanları ya da sizin tweetlerinizi geri tweet (Retweet / RT) edenleri görebilirsiniz.
32.  Sol en üstte #Keşfet (# )’ı tıklayarak en çok gündem oluşturan konuları görebilirsiniz. Siz de bir konuyu / kavramı vb.  gündeme taşımak isterseniz başına # koyarak tweet’inizde yer verebilirsiniz.
33.  Sizi takip edenlere hesaplarına girerek “Direkt Mesaj Gönder” (:Compose Message)’ı tıklayarak sadece onun görebileceği bir mesaj da atabilirsiniz.


Nelere Dikkat Etmelisiniz

34.  Yazdıklarınız (sizi takip edenlere attığınız direkt mesajlar dışında) takip edenlerinizin yanında, onları takip edenler ve diğerlerince de görülebilir. Özellikle öğrencilerinizin ve eğitim yöneticisi ya da öğretmen arkadaşlarınızın da görebileceğini unutmayın.
35.  Yazının şehvetine kapılmayın. Tweet atmadan önce bir kez daha okuyun. Attığınız her şey yazılı olarak kayıt altında demektir aynı zamanda.
36.  Çok çeşitli görgü-ahlak düzeyinde insanlar var, onların düzeyi düşük, yasal olmayan, hakaret-küfür-ırkçı içerikli tweet’lerine yanıt verirken anlamsız ve sizi haksız durumlara düşürecek tepkiler vermeyin. Görüşlerinizi ve düşüncelerinizi hakaret etmeden iletin. Kişiselleştirmemeye, daha çok ilkeler üzerinden yazmaya çalışın.
37.  Takip ettiğiniz siyasetçi ya da diğerlerine eleştirilerinizi yasal çerçevede yapın. Sonuçta twitter sanal ortamda da olsa siz gerçeksiniz ve sizi bulmaları çok zor değil.
38.  Ayrıca mesjlarınızı sadece attığınız kişinin görmesi yasalardan muaf değil unutmayın.
39.  Takipçi sayısı ve benzeri konularda “takip edin ki takip edeyim” ya da “para karşılığı takipçi” türü tweet’lere prim vermeyin.


Limitler

40.  En fazla 2000 hesabı takip edebilirsiniz. Ancak sizi takip edenler arttıkça bu sayıdan daha fazla hesabı takip edebilirsiniz.
41.  Günde en fazla (retweet dahil) 1000 tweet atabilirsiniz.

Oktay Aydın
Eğitim ve Kariyer Danışmanı

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

torrent arıyorum neden bulurum?

aslında seçenek çok ama yerli film-dizi ararken pek yok. öncelikle torrent indirme programı ben https://www.utorrent.com/ kullanıyorum not: bazı yerli ve yabancı üyelikli kaynaklar var herebit ya da zamunda gibi ama bu siteler dosyayı indirdikten seed hit vb gibi şeyler istiyorlar, bazen istedikleri datalara ulaşmak aylar alabiliyor özellikle kotalı düşük net kullanıyorsanız sıkıntı olabiliyor ban yiyorsunuz, o yüzden pek önermiyorum. hem de ücretli olabiliyorlar.

Kendi Mail Adresim Olsun

Diyelim ki siteniz var, kendi alan adınız var ama Mail hizmetiniz yok! Sorun değil GOOGLE amcanın buna ücretsiz çözümü var.

youtuber olmaya karar verdim!

aslında youtuberlik kavramı daha ortada yokken 2010-2011 de www.pozitiftercih.com için rehberlik videoları hazırlamaya karar vermiştim. -samsung handycam -tripod -el yapımı aydınlatma sistemi -laptop -adobe premiere ve photoshop ile bu işe girişmiş 9-10 videodan sonra işlemek zor geldiği için bırakmıştım. şimdi youtuberlik prim yapmaya başladı ve artık kolaylaştı. artık bir kamera ihtiyacımız bile yok telefonlarımız canavar gibi videolar çekiyor 1080p hatta 4k. bugün ben bu işlerde zayıfım neden başlasam bilmiyorum diyenlere benim kendi kullandığım ekipmanları ve programları ve de yapılması gerekenleri anlatacağım. not: youtube de youtuber olmak üzerine güzel paylaşım yapanlar var takip edin. 1- Kamera: telefonum xiaomi mi 8 se, kamerası 24mp ve 1080p hatta 4k çekim yapabiliyor, 6gb ram video işlerken güzel iş çıkarıyor, 64 gb hafıza da yeterli alan sağlıyor. ve ayrıca şık bir telefon. 2- aydınlatma: a101'den alınma 2 adet hometech LED-121 Şarjlı El Feneri (malum