Ana içeriğe atla

youtuber olmaya karar verdim!

aslında youtuberlik kavramı daha ortada yokken 2010-2011 de www.pozitiftercih.com için rehberlik videoları hazırlamaya karar vermiştim.
-samsung handycam
-tripod
-el yapımı aydınlatma sistemi
-laptop
-adobe premiere ve photoshop ile bu işe girişmiş 9-10 videodan sonra işlemek zor geldiği için bırakmıştım.

şimdi youtuberlik prim yapmaya başladı ve artık kolaylaştı. artık bir kamera ihtiyacımız bile yok telefonlarımız canavar gibi videolar çekiyor 1080p hatta 4k.

bugün ben bu işlerde zayıfım neden başlasam bilmiyorum diyenlere benim kendi kullandığım ekipmanları ve programları ve de yapılması gerekenleri anlatacağım.

not: youtube de youtuber olmak üzerine güzel paylaşım yapanlar var takip edin.

1- Kamera: telefonum xiaomi mi 8 se, kamerası 24mp ve 1080p hatta 4k çekim yapabiliyor, 6gb ram video işlerken güzel iş çıkarıyor, 64 gb hafıza da yeterli alan sağlıyor. ve ayrıca şık bir telefon.


2- aydınlatma: a101'den alınma 2 adet hometech LED-121 Şarjlı El Feneri (malum sitelerde daha şık olanları bulabilirsiniz, bu model şarjlı ve ledli beyaz ışık veriyor)


3- ses-mikrofon: Cep Telefonu Profesyonel İkili Yaka Mikrofonu (n11 ve hepsiburada da farklı modeller var fiyatına göre alırsınız)


4- video programı : open camera, harici mikrofon ile ses kaydetmeye izin veriyor. ücretsiz, reklamsız, ince ayar yapmaya izin veriyor.


5- video işleme programı: Adobe Premiere Clip, farklı ve daha güzel alternatifleri olabilir ama iki süper özelliği var: 1-ücretsiz 2-gizli reklam vs yok6- videolarımıza havalı giriş-çıkışlar eklemek: https://flixpress.com/ reklam filigran yok isterseniz ücret ödeyip daha fazlasına sahip olabilirsiniz.
örnek1 ve 2
7- kanalınıza logo, kapak fotografı, video fotografı ekmek için https://www.canva.com/ reklam filigran yok isterseniz ücret ödeyip daha fazlasına sahip olabilirsiniz.
örnek1 ve 2


8- tripod, eski büyük tripod um duruyor zaten ama el kamerası için telefon uyumlu değil hem telefon apartı hem de taşınabilir küçük masaüstü bir tripod lazım olduğu için şöyle bir şey aldım.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

torrent arıyorum neden bulurum?

aslında seçenek çok ama yerli film-dizi ararken pek yok. öncelikle torrent indirme programı ben https://www.utorrent.com/ kullanıyorum not: bazı yerli ve yabancı üyelikli kaynaklar var herebit ya da zamunda gibi ama bu siteler dosyayı indirdikten seed hit vb gibi şeyler istiyorlar, bazen istedikleri datalara ulaşmak aylar alabiliyor özellikle kotalı düşük net kullanıyorsanız sıkıntı olabiliyor ban yiyorsunuz, o yüzden pek önermiyorum. hem de ücretli olabiliyorlar.

Kendi Mail Adresim Olsun

Diyelim ki siteniz var, kendi alan adınız var ama Mail hizmetiniz yok! Sorun değil GOOGLE amcanın buna ücretsiz çözümü var.

nedir bu linux?

linux ile maceram 2000'li yıllar, üniversite hayatım ile başlar. o zamanlar bir arkadaşım sayesinde tanıştım, internet kafesi vardı. erzurumda ata kafe. suse'yi önermişti, o zamanlar her köşe başında olan cdcilerden birine gidip istemiştim. tamam 7 cd tanesi 2 liradan veririm dedi. sonra cdleri almaya gittiğimde "bu çok detaylı programmış cdsi 2 lira olmaz 5 lira" demişti ulen free-beleş dağıtan linux için feci program deyip fark istedi tabi ki vermedim ve cdleri almadım. sonra kafeden mandreke linux indirdim o zamanlar vardı şimdi yok ama türevleri var, ve adı mandriva olarak devam ediyor. ve tabiki gelecek linux var. ya da vardı. artık yok. birçok dağıtımda olduğu gibi. ki bence linux'un en büyük derdi bence bu " vardı " meselesi. bir şekilde aklına esen bir heyecan ile dağıtım çıkartıyor bir süre sonra yok oluyor. dağıtımlar için bakınız: https://linux.org.tr/dagitimlar-kilavuzu/ https://distrowatch.com/ yaşan ve ölen dünya kadar tü