Ana içeriğe atla

youtuber olmaya karar verdim!

aslında youtuberlik kavramı daha ortada yokken 2010-2011 de www.pozitiftercih.com için rehberlik videoları hazırlamaya karar vermiştim.
-samsung handycam
-tripod
-el yapımı aydınlatma sistemi
-laptop
-adobe premiere ve photoshop ile bu işe girişmiş 9-10 videodan sonra işlemek zor geldiği için bırakmıştım.

şimdi youtuberlik prim yapmaya başladı ve artık kolaylaştı. artık bir kamera ihtiyacımız bile yok telefonlarımız canavar gibi videolar çekiyor 1080p hatta 4k.

bugün ben bu işlerde zayıfım neden başlasam bilmiyorum diyenlere benim kendi kullandığım ekipmanları ve programları ve de yapılması gerekenleri anlatacağım.

not: youtube de youtuber olmak üzerine güzel paylaşım yapanlar var takip edin.

1- Kamera: telefonum xiaomi mi 8 se, kamerası 24mp ve 1080p hatta 4k çekim yapabiliyor, 6gb ram video işlerken güzel iş çıkarıyor, 64 gb hafıza da yeterli alan sağlıyor. ve ayrıca şık bir telefon.


2- aydınlatma: a101'den alınma 2 adet hometech LED-121 Şarjlı El Feneri (malum sitelerde daha şık olanları bulabilirsiniz, bu model şarjlı ve ledli beyaz ışık veriyor)


3- ses-mikrofon: Cep Telefonu Profesyonel İkili Yaka Mikrofonu (n11 ve hepsiburada da farklı modeller var fiyatına göre alırsınız)


4- video programı : open camera, harici mikrofon ile ses kaydetmeye izin veriyor. ücretsiz, reklamsız, ince ayar yapmaya izin veriyor.


5- video işleme programı: Adobe Premiere Clip, farklı ve daha güzel alternatifleri olabilir ama iki süper özelliği var: 1-ücretsiz 2-gizli reklam vs yok6- videolarımıza havalı giriş-çıkışlar eklemek: https://flixpress.com/ reklam filigran yok isterseniz ücret ödeyip daha fazlasına sahip olabilirsiniz.
örnek1 ve 2
7- kanalınıza logo, kapak fotografı, video fotografı ekmek için https://www.canva.com/ reklam filigran yok isterseniz ücret ödeyip daha fazlasına sahip olabilirsiniz.
örnek1 ve 2


8- tripod, eski büyük tripod um duruyor zaten ama el kamerası için telefon uyumlu değil hem telefon apartı hem de taşınabilir küçük masaüstü bir tripod lazım olduğu için şöyle bir şey aldım.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kaos ve Kitlelerin Bilgeliği - Olmaz Öyle Saçma Felsefe - Ömer Aygün - B12

The Vedat | B01

Ölmek Normal mi? - Delirmek Normaldir - Dr. Alper Hasanoğlu - B08